Świadoma pielęgnacja włosów

Włosy są ważnym elementem wyglądu i każda z nas zapewne przykłada dużą wagę do ich pielęgnacji. Doskonale zdajemy sobie sprawę o konieczności używania odżywek i masek do włosów. Jednak nie zawsze wiemy jak je poprawnie dobrać do porowatości swoich włosów. Pytani o to, czy dbamy o włosy, zwykle odpowiadamy twierdząco. Gdy jednak nasz rozmówca na tym nie poprzestaje, dopytuje o zasady świadomej pielęgnacji lub wspomina o porowatości włosów,, zwykle czujemy się niezręcznie. Czy regularne mycie głowy i włosów markowym szamponem nie jest wystarczającym dowodem na to, że się o nie troszczymy? Okazuje się, że bardzo często nie jest. Co więcej, szeregu problemów, z jakimi borykamy się codziennie, moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy wiedzieli, czym jest świadoma pielęgnacja włosów. Czas uzupełnić wiedzę w tym zakresie!

Świadoma pielęgnacja włosów – co to?

Świadoma pielęgnacja włosów to termin, który w ostatnich miesiącach, a nawet latach robi furorę. Mówi się o niej zarówno w kontekście włosów kobiecych, jak i męskich i najczęściej definiuje się ją jako dbanie o włosy w przemyślany sposób. Jeśli pielęgnacja włosów ma być świadoma, musimy znać skład kosmetyków do włosów. Nawet taka wiedza nie przyniesie nam jednak zbyt wielu korzyści, jeśli nie poznamy preferencji naszych własnych włosów. Na szczęście, nie jest to wcale trudne, a efekty z pewnością usatysfakcjonują nawet te osoby, które są znane ze swoich dużych wymagań. Świadoma pielęgnacja włosów to same zalety. Pozwala na lepsze samopoczucie, oszczędność czasu, a także na oszczędność pieniędzy. Gdy wiemy, jakich kosmetyków potrzebujemy, nie musimy wcale wydawać fortuny. Kupujemy tylko to, co rzeczywiście nam się przyda. Okazuje się przy tym, że nasza półka wcale nie będzie musiała uginać się pod ciężarem preparatów pielęgnacyjnych, abyśmy mogli cieszyć się pięknymi włosami. To idealne rozwiązanie zarówno dla osób, które nie radzą sobie z łupieżem, jak i dla tych, których włosy mają już dość ciągłego farbowania. Świadoma pielęgnacja przyda się każdemu.

Najważniejsze zasady świadomej pielęgnacji włosów

Jak świadoma pielęgnacja włosów powinna wyglądać w praktyce? W pierwszej kolejności wskazane jest zrezygnowanie z dotychczas przyświecających nam założeń i otworzenie się na zmiany. Zmiany te należy zainaugurować już na etapie mycia włosów. Wiele osób ma zwyczaj nakładania szamponu bezpośrednio na włosy, tymczasem okazuje się, że znacznie lepsze rezultaty przynosi jego rozwadnianie i spienianie w oddzielnym, niewielkim pojemniczku. Już ta prosta sztuczka sprawia, że składniki odżywcze znajduje się w szamponie mogą zadziałać szybciej, a co za tym idzie – efekt może być znacznie bardziej spektakularny niż początkowo sądziliśmy. Podczas mycia warto nie ograniczać się do płukania włosów. Zdrowe włosy to przede wszystkim konsekwencja zdrowej skóry głowy. Ich świadoma pielęgnacja zakłada więc staranne, a jednocześnie delikatne masowanie skóry głowy rozwodnionym wcześniej szamponem. Nie wolno też zapominać o odżywce. Ta może być nakładana zarówno na mokre, jak i na suche włosy, pomijanie jej pozbawia ich jednak cennego wsparcia wtedy, gdy są najlepiej przygotowane na jego przyjęcie, a to dość poważne wykroczenie.

Poza myciem, ważne jest także olejowanie włosów. Idealna jest sytuacja, w której czynność tą wykonujemy raz w tygodniu pozwalając, aby olejek znajdował się na włosach przynajmniej przez piętnaście minut. Sam dobór oleju ma też duże znaczenie, tu jednak nie ma prostych, uniwersalnych rozwiązań. Każdy rodzaj włosów wymaga nieco innej opieki, a tym samym olejek powinien być dostosowany do naszych własnych potrzeb. Olejowanie włosów może być wykonywane zarówno na mokro, jak i na sucho, nie można przy tym zapominać, że to nie ilość olejka, ale staranność, z jaką jest on nakładany przesądza o powodzeniu omawianego tu zabiegu. Nie wolno zapominać i o tym, że choć oleje mogą być zmywane z wykorzystaniem wody, znacznie lepsze rezultaty przyniesie zmywanie przez emulgowanie, a więc wykorzystanie w tym celu najpierw odpowiednio dobranej odżywki.

Odpowiedni dobór kosmetyków

Jak wspomniałam wcześniej, bardzo ważny jest wybór odpowiednich kosmetyków do włosów. Wcale nie muszą być to kosmetyki premium i bardzo drogie. Ważne, aby były dopasowane do porowatości naszych włosów. W osobnym wpisie wytłumaczę jak sprawdzić jakiej porowatości są nasze włosy. Powstanie również osobny wpis o równowadze PEH, co również jest niezbędnym pojęciem dla włosomaniaczek.

A Ty jak dbasz o swoje włosy? Przykładasz do tego większą uwagę czy nałożenie odżywki na kilka minut jest dla Ciebie wystarczającym wysiłkiem?

Dodaj komentarz