Pielęgnacja włosów kręconych

Kto by nie chciał mieć kręconych włosów? W grupie osób, które stanowczo odcinają się od pozytywnej odpowiedzi na to pytanie znajdują się przede wszystkim ich właścicielki. Owszem, kręcone włosy nie bez przyczyny są zalotne i uwodzicielskie. Trudno jednak nie zgodzić się z tym, że niejednokrotnie bywają utrapieniem dla posiadających je osób. Jak zatem o nie dbać, aby – bez względu na okoliczności – stanowiły powód do dumy?

Sekrety włosów kręconych

Włosy kręcone są specyficzne. Zwykle są bardzo delikatne, szybko się łamią i ulegają różnego rodzaju uszkodzeniom. Są suche niejako z definicji i już nawet drobne zaniedbania pielęgnacyjne mogą doprowadzić do ich przesuszenia. Co gorsza, nie trzeba być wcale osobą szczególnie nieuważną, aby obciążyć je u nasady, a to prowadzi zarówno do ich przetłuszczania się, jak i puszenia, a oba zjawiska są wyjątkowo niekorzystne. Na szczęście, choć do pielęgnacji włosów kręconych dobrze jest podchodzić z pewną starannością, wcale nie składają się na nią zabiegi, z którymi nie można sobie poradzić.

Jak zadbać o włosy kręcone – zacznijmy od mycia

Mycie włosów wydaje się oczywistym zabiegiem pielęgnacyjnym, nic więc dziwnego, że niewiele osób poświęca mu jakąś szczególną uwagę. Włosy kręcone są jednak nie tylko delikatne, ale i wrażliwe, już na tym etapie można więc popełnić błędy. Unikniemy ich pamiętając choćby o tym, że podczas mycia powinna być wykorzystywana nie gorąca, ale letnia woda. Im woda jest cieplejsza, tym bardziej osłabia włosy, a strat poniesionych na tym etapie nie będzie w stanie zatuszować nawet najlepszy szampon. Temu ostatniemu także dobrze jest poświęcić nieco uwagi. Im będzie delikatniejszy, tym lepiej, najlepiej więc sięgać po kosmetyki bazujące na ekstraktach roślinnych. Oczywiście, szampon powinien mieć także środki myjące, tylko te naprawdę łagodne sprawdzą się jednak dobrze. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby myć włosy szamponem przeznaczonym dla niemowląt lub małych dzieci. Z pewnością sięgnięcie po takie rozwiązanie okaże się lepszym posunięciem niż mycie włosów szamponem ze SLES lub SLS.

Warto też pamiętać, że moda na mycie kręconych włosów odżywką, o której słyszymy już od kilku lat, wcale nie wzięła się z przypadku. To jeden z najskuteczniejszych sposobów nie tylko na mycie loków, ale również na podkreślanie ich splotów. Oczywiście, również w tym kontekście nie obędzie się bez dodatkowych zaleceń. Nie każda odzywka będzie tak samo skuteczna, najlepiej sprawdzi się zatem model wolny od silikonów.

Jak skutecznie odżywić i nawilżyć włosy kręcone?

Jak już wspomniano, włosy kręcone z samej swojej natury są suche. Nic więc dziwnego, że to właśnie o ich odżywianiu i nawilżaniu mówi się zazwyczaj jako o podstawie ich pielęgnacji. Jedno z najważniejszych zaleceń zakłada nakładanie na włosy odżywki po każdym ich myciu. Warto pamiętać jednak także o maskach, możliwie jak najbogatszych w składniki odżywcze. Maski są dość ciężkie, ich codzienne stosowanie nie jest więc najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak będziemy nakładać je raz lub dwa razy w tygodniu, z pewnością szybko dostrzeżemy pierwsze satysfakcjonujące rezultaty. Oczywiście, maskę należy nakładać od ucha w dół. Kręcone włosy mają skłonność do przetłuszczania się u nasady, im mniej będziemy je więc obciążać, tym lepiej.

Jak olejować kręcone włosy?

Olejowanie włosów to coraz popularniejszy zabieg znany z korzystnego wpływu nie tylko na ich kondycję, ale również na wygląd. W przypadku włosów kręconych oleje nie ograniczają się zresztą do ich odżywiania. Wiele z nich może mieć również korzystny wpływ na skręt loków. Nie wszystkie są jednak tak samo skuteczne, stąd też o największej popularności mówi się w tym kontekście w odniesieniu do oleju kokosowego. Ten, niestety, często prowadzi do puszenia się włosów, warto więc stosować go razem z olejem jojoba, awokado oraz z olejem ze słodkich migdałów.

Olejowanie, jako zabieg, nie jest skomplikowane. Włosy kręcone są jednak wymagające, warto więc pamiętać o tym, aby nie nakładać na nie olejków na całą noc, aby niepotrzebnie ich nie obciążać. Już po jednej lub dwóch godzinach można więc mówić o optymalnym efekcie olejowania. Co również warte podkreślenia, olejowanie na mokro jest w tym wypadku lepszym posunięciem niż zabieg wykonywany na sucho.

Dodaj komentarz